Karl Korsch, az anarchizmus marxista barátja
A. R. Giles-Peters:
Karl Korsch, az anarchizmus marxista barátja*
Karl Korsch (1886–1961), akit ma ismét felfedezett az “újbaloldal”, a baloldali kommunizmus egyik legfőbb teoretikusa volt. Az 1920-as évek marxizmusának három jelentős gondolkodója – Gramsci, Lukács és Korsch – közül egyszerre ő a legérdekesebb az anarchisták számára és – meggyőződésem szerint – a legkiválóbb is.
Az 1920-as években a marxisták egészen más nagyságrendben érdeklődtek az anarchizmus iránt, mint különben. Ennek az az oka, hogy az I. világháború után egy rövid időszakban a marxizmus olyan forradalmi elmélet volt, mint ami sem korábban Marx halála óta, sem azután nem (eltekintve az alapvetően a paraszti nacionalista forradalmak ideológiájaként való használatától). Abban a rövid időszakban az orosz forradalom gyűjtőpontként szolgált a vörös és a fekete minden árnyalatában feltűnő baloldali entellektüelek számára. Ezek az értelmiségiek csatlakoztak az anarchista munkásokhoz és a szindikalista gondolkodású szocialista munkásokhoz, hogy lerakják az új pártok szervezetének, a III. Internacionálénak az alapjait. Spanyolország kivételével az anarchista és a szindikalista szervezetek visszaszorultak eme új pártokkal szemben, amelyek hamarosan a bürokratikus államszocializmus szervezeteivé alakultak át, és a munkásmozgalom feletti ellenőrzés fenntartásában voltak érdekeltek. Az átalakulás közben az anarchisták, a szindikalisták és a baloldali szocialisták, akik hűek maradtak az orosz forradalom eredeti ígéretéhez, elszigetelődtek, kiszorították őket, a párt felsőbb szervei elzárták előlük a munkásosztályt, amely egyedüli fenntartója a forradalmi mozgalomnak. Karl Korsch ennek a folyamatnak volt az egyik áldozata.
Noha Antonio Gramsci a munkástanácsok támogatója volt, és a börtönben a szindikalisták nézeteihez került közel, mégsem vált a Komintern baloldali ellenzőjévé. Úgy tűnik, ennek elsősorban az volt az oka, hogy Olaszországban nem a forradalom volt a probléma, hanem a fasizmus elleni védekezés; másodsorban az, hogy Gramsci szemben állt a Bordiga-féle absztrakt baloldalisággal, és Bordiga a német ultrabaloldallal állt kapcsolatban; harmadsorban pedig a bebörtönzése elvágta őt a közvetlen veszélytől, elzárta őt a nemzetközi mozgalom megrázkódtatásaitól. Korsch és Lukács esete sokkal világosabb.
Lukács György egy marginális burzsoá csoport (a zsidó értelmiség) tagja volt egy félfeudális országban, Magyarországon. 1917-et megelőzően érdeklődése elsősorban az irodalomra terjedt ki, bár Szabó Ervin is hatással volt rá, a szintén értelmiségi Szabó szindikalizmusa pedig Georges Soreltől származott. Nem meglepő tehát, hogy forradalmárként kiindulási pontja utópikus és absztrakt ultrabaloldali volt. Később “jobbra” tolódott, szinte már szociáldemokrata pozícióba került (lásd Lukács 1929-es Blum-téziseit**), aminek egészen ésszerű magyarázata, hogy a feudalizmus 1945-ig fennmaradt Magyarországon. Másrészt a sztálinizmushoz való igazodását, még ha részlegesnek és “őszintétlennek” mondják is, nehéz megbocsátani.
Korsch ismeretei a munkásmozgalomról a háború végén Lukácsétól teljesen eltérő nagyságrendűek voltak. Számos egyetemen tanult közgazdaságtant, jogot, szociológiát és filozófiát, 1911-ben a jogtudomány doktora lett és Angliába ment, ahol csatlakozott a Fabiánus Társasághoz, és tanulmányozta a szindikalista és guildszocialista mozgalmakat. Már ekkor szemben állt a marxista orthodoxiával, amely a szocializmust a kapitalizmus államosítások általi tagadásaként definiálta, a szocializmus eljövetelét elkerülhetetlennek látta, és a marxizmust tiszta “tudománynak” tekintette, elválasztva azt a munkásmozgalom gyakorlatától. Az orthodoxiával való szembenállás Korsch figyelmét a fabiánusok ama felfogása felé fordította, amely az oktatáson keresztül próbálta felkészíteni a munkásokat a szocializmusra, másrészt a szindikalisták felé, akik hangsúlyozták, hogy a munkások tudatos aktivitását mind a forradalomhoz, mind egy szocialista gazdaság irányításához alapul szolgál. Legelső cikkeitől fogva hangsúlyozta a tudatosság szerepét a szocializmusért folyó küzdelemben, valamint kiemelte a munkásosztály öntevékenységének fontosságát. A háború után elképzeléseit továbbfejlesztette, kidolgozta a munkásellenőrzéssel társuló államosítás formáit.
Az 1914–18-as háború kezdetekor besorozták Korschot a német hadseregbe és a frontra vitték, de a háború ellen volt és – noha kétszer meg is sebesült –, maga sosem fogott fegyvert. Üdvözölte a háborúellenes szocialista mozgalom megalakulását, és a háború után csatlakozott a Független Szocialista Párthoz (USPD). Továbbra is szemben állva az “orthodox” és “revizionista” marxizmussal, akkoriban úgy gondolta, hogy egy harmadik áramlat, a “praktikus szocializmus” alakul majd, amelyet Rosa Luxemburg és Lenin képvisel. Ennek az irányzatnak a számára az átmenet a szocializmusba egy “tudatos emberi cselekedet” volt. Korsch 1924-re eléggé leninista lett ahhoz, hogy a forradalmi cselekvést a forradalmi tömegpárt cselekvésének tekintse, de párt létét továbbra is egy olyan szándék kifejeződésének tartotta, amely arra irányul, hogy a munkástanácsok közvetlen demokráciájának véget vessen.
Bár az USPD többségével együtt a kommunista párthoz (KPD) csatlakozott, a Moszkva által szabott 21 pontos belépési feltétel ellen érvelt, különösen ellenezte a párhuzamos illegális szervezet létrehozásának szükségességét, amely szerinte kikerül a pártbeli tömegek ellenőrzése alól.
Fenntartásai ellenére hamarosan a KPD egyik vezetőjévé vált. A pártlap szerkesztője és a Reichstag képviselője lett. Mindezt elméleti kiválóságának köszönhette. Noha mindig is visszautasította a szociáldemokrata “marxizmust”, jogi tanulmányai során oda lyukadt ki, hogy a társadalmat és a gazdaságot a jogi rendszer alapjának tekintse, és a marxizmusnak az orthodoxia alóli rövid felszabadulása során a korábbi filozófiai, szociológiai és közgazdaságtani tanulmányai jó szolgálatot tettek neki. De ez a helyzet hamar megváltozott. 1923 után nyilvánvalóan a KPD balszárnyához tartozott. 1924-ben az 1923-as “Marxizmus és filozófia” c. könyvét elítélték a Kommunista Internacionálé végrehajtó tanácskozásán. 1925-ben eltávolították szerkesztői pozíciójából, és 1926-ban pedig kizárták a KPD-ből. Mattickhoz hasonlóan Korsch is mindig kritikus szemmel fordult a feltörekvő orosz állam felé, de az orosz forradalom korai periódusában, amikor a reakció erői még mind felsorakoztak ellene, úgy hitte, egy forradalmárnak mellette a helye. Továbbá noha az orosz forradalom kapitalista jellegűnek bizonyult, azaz az elmaradott Oroszországban a tőke és a proletariátus megteremtését tűzte ki feladatul, az továbbra is rendelkezett bizonyos forradalmi jelentőséggel, amennyiben a világrend hasadása kiterjeszthető lett volna nyugati irányban Németországra is. Mihelyt Oroszország szívélyes viszonyt hozott létre Németországgal és más kapitalista hatalmakkal, és a Kommunista Internacionálé a nemzeti célok külföldi eszközévé változott, egy forradalmárnak szakítania kellett Oroszországgal. 1926-ban csatlakozott az “Elszánt Baloldal” nevű ultrabaloldali csoporthoz, amely szemben állt az új orosz bürokráciával és német szövetségesével, a KPD-vel. Még korábban felvette a kapcsolatot az orosz párton belüli, Tyimofej Szapronov-féle “Demokratikus Centralizmus csoporttal”, amely úgy gondolta, hogy az orosz proletariátusnak szakítania kell a bolsevikokkal. (Korsch álláspontja ebben a kérdésben megtalálható Paul Mattick 1963-as francia nyelvű cikkében. Egészen hasonlókat fejt ki Guy Debord “A spektákulum társadalma” c. könyvének* “A proletariátus mint szubjektum és reprezentáció” fejezetében.)
Sajnálatos módon Korschnak a bolsevizmusról szóló politikai cikkei még nem érhetők el angol nyelven. Másfelől viszont rendelkezünk a legtöbb marxista elméletről szóló cikkével, és ezek világossá teszik, miért következett be a szakítás. Az 1923-as “Marxizmus és filozófia” c. munkájában Korsch jogot formált arra, hogy megkísérelje “helyreállítani” a helyes marxi álláspontot ebben a kérdésben – ugyanolyan módon és ugyanolyan forradalmi célok érdekében, miként Lenin az “Állam és forradalom”-ban az állam kérdésében helyreállította a marxista álláspontot. (Ezt a brosúrát más bolsevikok “anarchistának” bélyegezték.) Valójában azt csinálta, hogy megmutatta, miként vált a munkásmozgalom ideológiájává a marxizmus: Korsch számára sem az 1848-at megelőző “filozófiai” formájában, sem az 1848 utáni “tudományos” formájában nem volt sem tudomány, sem filozófia. Vagy a proletariátus forradalmi gyakorlatának elméleti öntudata volt, vagy egy “marxista” ideológia, amely nem kötődött a gyakorlathoz, vagy – rejtve – egy ellenforradalmi gyakorlat. Mindezt a Kautsky-féle orthodox marxizmus elleni erőszakos támadás kontextusába helyezte, és így – mondja Korsch – a II. Internacionáléval szemben a III. Internacionálé pártjára került. Kimondva ezeket a dolgokat Korsch rátaposott az összes nagy becsben tartott marxista orthodoxiára, a németre és az oroszra, a szociáldemokratára és a bolsevikra egyaránt.
1930-ban, amikor Korsch visszatért a problémára, hogy egy ellen-kritikát írjon, világos volt számára, ami történt. Nem tudhatta, hogy a felemelkedő, Kautskyra és Plehanovra alapozott marxista-leninista orthodoxiától való elhajlás “bűnébe” esett. Így az oroszok számára létezett egy materialista marxista filozófia (Lenin “Materializmus és empíriokriticizmus” c. művében adva), és egy marxista tudomány, amelyet – Kautskyt követve – a proletariátusnak kívülről vittek be burzsoá értelmiségiek (miként azt Lenin a “Mi a teendő?”-ben kifejti). Ezért amit Korsch kigondolt, a marxizmus új, harmadik áramlata, az csak egy új ideológiai változata volt a régi marxista orthodoxiának. A bolsevizmus sajátos vonásai csupán azoknak a sajátos céloknak a tükröződései voltak, amelyeket az elmaradott Oroszországban az ideológiának végre kellett hajtania. A kommunista elmélet ideologikus természetének felfedezése és a teljes forradalmi munkásmozgalom összeomlása az ellenforradalommal szemben maga után vonta a marxizmus újraértékelését.
Korsch számára a marxista elmélet a létező forradalmi mozgalom általános kifejeződése volt. Az ellenforradalmi időszakokban a marxizmus továbbfejleszthető tudományos tartalma mentén, de ha a marxizmus tiszta tudományként, a proletármozgalomtól elvágva fejlődik, akkor az ideológiává válás felé tart. Ezért Korsch számára az elmélet és a gyakorlat közötti kapcsolat nem olyan dolog volt, aminek a tudomány alkalmazására lenne szüksége, hanem egyszerűen azt jelentette, hogy az elmélet a gyakorlati forradalmi mozgalom tudatának kifejezése. A kapcsolat helyreállításához szükség van egy létező proletár forradalmi mozgalomra, és arra, hogy a marxizmust megtisztítsák az összes ideologikus és burzsoá elemétől. Az egyedüli mozgalom, amely az 1930-as évek Európájában megfelelt ennek a leírásnak, a spanyol anarchista mozgalom volt, és így Korsch, miközben tovább folytatta munkáját a marxista elmélet területén, Bakunyint és az anarchista mozgalmat is tanulmányozta.
1923-as művében Korsch azt állította, hogy a korai marxizmus a burzsoázia forradalmi elméletének a folytatása egy új kontextusban, főként a német idealizmus tradíciójának megfelelően. Az 1930-as “Értekezés Hegelről és a forradalomról” -ban visszatért ehhez a kérdéshez, és mind a hegeli, mind a marxi elméletet újraértékelte. A hegeli filozófia nem csupán a burzsoázia forradalmi elmélete volt: a burzsoá forradalom utolsó fázisának volt a filozófiája, és így egyben a restauráció filozófiája is volt. Ezért a dialektikus módszer nem az a tisztán forradalmi elv, amit a marxisták elképzeltek. Ezért a proletárforradalom “materializált” dialektikára épülő elméletének létrehozása is csak egy átmeneti fázisa a munkásmozgalomnak A marxizmus nem egy független proletárforradalom elmélete, hanem a burzsoá forradalomból kifejlődő proletárforradalom elmélete. Ez az elmélet látni hagyja származását: még mindig beszennyezi a burzsoá forradalom elmélete – vagyis kimondhatjuk: a jakobinizmus. Mindez azt jelenti, hogy a marxista politika továbbra is a burzsoá politika pályáján mozog. Amint 1950-ben a “Tíz tézis a mai marxizmusról” -ban Korsch félreértés nélkül kifejtette, a marxizmus fenntartás nélkül tapad a burzsoá forradalom politikai formáihoz. A burzsoá politikával való szakítást csak az anarchista és a szindikalista mozgalmak vitték végbe a politikával való szakítás formájában.
Csak ezek a mozgalmak voltak továbbra is forradalmiak a gyakorlatban. Korsch számára az adta meg a jelentőségüket, hogy fenntartották az osztályszolidaritás eszményét az azonnali anyagi érdekek fölött, miközben mindenhol máshol feláldozták, és a munkásosztály közvetlen akciók elvében kifejezett saját aktivitását tekintették alapjuknak.
Amikor 1936-ban kitört a spanyol polgárháború, Korsch támogatta a CNT militánsainak kísérletét arra, hogy bevezessék a munkásönigazgatást, szemben a jobboldali szocialisták, a sztálinisták és a burzsoá republikánusok által képviselt politikai irányvonallal. Az orthodox marxista álláspont ellenfelének szindikalistává fejlődése párhuzamosan zajlott a marxizmus újraértelmezésével.
Bár Korsch marxista maradt, nézőpontja egyre inkább kritikus lett. 1960-ra teljesen elutasította a marxizmust mint a proletárforradalom egyedüli elméletét, és Marxot csak egynek tartotta a szocialista munkásmozgalom számos előfutára, megalapozója és továbbfejlesztője között. 1961-ben egy Bakunyinról szóló tanulmányon dolgozott. Úgy hitte, a modern burzsoá korszakban a forradalmi attitűd alapja egy olyan etika lehetne, amelyet Marx “anarchistaként” utasított volna el. 1950-es keletkezésű “Tíz tézis”-ében a marxizmust amiatt bírálta, mert az túlbecsüli az államot mint a társadalmi forradalom eszközét, a szocializmus két fázisának elméletét pedig azért, mert a munkásosztály valódi felszabadulását a meghatározatlan jövőbe helyezi. Vagyis nyíltan elutasította a marxizmus olyan elemeit, amelyek megkülönböztetik azt az anarchizmustól.
Vajda Mihály:
Karl Korsch: Marxismus und Philosophie
Mindazokban, akik a marxista filozófiát az elmúlt évtizedekben általánosan elfogadottá vált és hivatalos állásponttá lett ún. “terjedelmi” felfogással azonosítják – mely szerint a marxista filozófia nem más, mint a valóság legáltalánosabb törvényszerűségeinek tudománya –, az ettől az állásponttól eltérő, a filozófia funkcióját másképpen értelmező felfogások úgy tűnhetnek fel, mint a marxista filozófiát, annak lényegét támadó elgondolások. Ez a látszat azonban csak abban az esetben jöhet létre, illetve szilárdulhat előítéletté, ha nem tisztázzuk azokat a történelmi körülményeket, melyek között a “terjedelmi” felfogás létrejött, s a történelmi dokumentumokra utalva “nem mutatjuk meg azt, hogy a hivatalossá lett álláspont a lenini korszakban nem hogy nem volt magátólértetődőség a kommunista teoretikusok szemében, hanem mai formájában még tulajdonképpen nem is létezett.
Korsch “Marxizmus és filozófiá”-ja, ha nem is a legfontosabb dokumentuma annak az irányzatnak, amelyik mind a revizionizmussal és a II. Internacionálé ún. ortodox marxizmusával, mind pedig a kialakulóban levő “terjedelmi” felfogással szemben a marxista filozófia aktivitás-mozzanatára, elmélet és gyakorlat egységére helyezi a súlyt (Gramsci és Lukács munkáit elméletileg mindenképpen jelentősebbeknek kell tekintenünk), mégis talán legkarakterisztikusabb és legközérthetőbb formában fogalmazza meg azokat a legfőbb vitaproblémákat, amelyekben az első világháborút követő évek forradalmi fellendülésének, mindenekelőtt természetesen az Októberi Forradalomnak a gyakorlati tapasztalatait általánosítva, ez az irányzat szembeszegül az ún. “Marx-ortodoxiával” (Mehring, Kautsky stb.) és egyben mindazokkal, akik a forradalmi proletármozgalom számára bármiféle filozófiai álláspont szükségességét vagy relevanciáját tagadják. Korsch munkája ugyanis a vita szempontjából legalapvetőbb kérdésre koncentrál: arra a kérdésre; mi a viszony a proletárforradalom gyakorlata és a marxista filozófia között.
Korsch kiindulópontja a mozgalom korabeli teoretikusainak, de egyben a korabeli polgári “marxológusok” azon álláspontjának kritikája, mely szerint a marxizmus elmélete nemhogy nem épül egy meghatározott filozófiai álláspontra, hanem egyenesen mindenféle filozófia tagadását jelenti. E tekintetben a korszak teoretikusai közül főként azok képeztek kivételt, akik – legtöbbször éppen mert nem tekintették magukat ortodox marxistáknak –, a marxizmusnak ezt az állítólagos filozófiamentességét megszüntetni kívánván, a marxista materialista történelemfelfogást valamiféle polgári filozófiai állás-ponttal kívánták megalapozni, legyen az a kantianizmus vagy a machizmus (a kantiánus “marxizmus” mindenekelőtt az ausztromarxisták között volt divatos, legjelentősebb képviselője Max Adler, a machista “marxizmus” pedig – mint Lenin “Empíriokriticizmus”-ából ismeretes – elsősorban az oroszoknál). Korsch világosan látja, hogy mindenekelőtt a marxizmus balszárnyán (Leninnél és Luxemburgnál) jelenik meg az a felisme-rés, hogy a marxizmus nem jelenti a filozófia tagadását általában, hanem csak a polgári filozófia tagadását, de az utóbbit mindenképpen. Hogy a marxista elméletnek bármiféle polgári filozófiára történő alapozása hová vezet, azt éppen Leninre hivatkozva állapítja meg, a machista
“marxisták” vonatkozásában: “Azt az utat, amelyre a machista-marxizmus a maga követőit szükségképpen el kell hogy vezesse (és legtöbbjüket azóta már el is vezette), Lenin már 1908-ban világosan kimutatta az empíriokriticizmussal folytatott vitájában.” (77) Hogy ez a felismerés a balszárnyon jelenik meg, azt Korsch nem tekinti véletlennek. A marxizmus filozófiai tartalmának, mondanivalójának az elhomályosítását ui. egyértelműen magának a gyakorlati mozgalomnak a reformizmusával, a forradalmi célkitűzésektől való elfordulásával hozza összefüggésbe. Álláspontja szerint a valóban forradalmi elmélet, a valóban forradalmi filozófia csak a valóságos forradalmi mozgalom részeként, mozzanataként létezhet, amint keletkezését is a forradalmi munkásmozgalom keletkezéséből kell levezetnünk: “A marxista elmélet keletkezése hegeli–marxi nyelven szólva, csak a valóságos proletár osztálymozgalom keletkezésének »másik oldala«; csak a két oldal együttesen képezi a történelmi folyamat totalitását.” (87.)
Mindebben Korschnak véleményem szerint igaza van, ennek ellenére problematikusnak tekintem a marxizmus fejlődésének azt a korszakolását, amelyet, állítólag éppen a munkásmozgalom gyakorlati fejlődésére alapozottan, brosúrájában nyújt. Az első korszakot az 1848-as forradalmi hullám lezárulásával, illetve ennek teoretikus általánosításával (Marx: “Louis Bonaparte brumaire 18-ája”) zárja. A második korszak a forradalmi munkásmozgalomnak a századfordulón bekövetkező új fellendülésével fejeződik be, hogy átadja helyét annak a korszaknak, amelyik még brosúrájának megírásakor (1923) is tart. Minthogy szerinte valóban forradalmi elmélet csak mint a valóságos forradalmi gyakorlat része lehetséges, a múlt század második felének forradalmi apály-korszakában magának a marxi–engelsi elméletnek is át kellett alakulnia (l. 99.), ami azonban akkori álláspontja szerint nem jelenti azt, hogy maga a klasszikusok által képviselt elmélet megszűnt volna forradalmi elmélet lenni: “Marx és Engels marxizmusa a maga továbbfejlesztett megjelenési formájában – mint tudományos szocializmus – is megmarad átfogó egésznek, a társadalmi forradalom elméletének. A változás csak abban áll, hogy a későbbi fázisban ezen egésznek a különböző alkotóelemei – az ökonómia, a politika és az ideológia –, a tudományos elmélet és a társadalmi praxis, távolabbra kerülnek egymástól.” (100.) Ha Korsch következetesen ragaszkodnék elmélet és gyakorlat – mint később látni fogjuk – mereven értelmezett egységéhez, akkor 1848-cal radikális fordulatot kellene tételeznie magának a marxi elméletnek a fejlődésében is. A brosúra megírásakor azonban még azt állítja, hogy csak Marx és Engels követőinél megy végbe az a folyamat, amelynek során a tudományos szocializmus tisztán tudományos elméletek összességévé válik, anélkül, hogy közvetlen kapcsolatban lenne az osztályharc politikai vagy bármely más formájával (l. 101.). Korsch igen meggyőzően bírálja a marxista elmélet ilyen megjelenési formáit, azt, ahogyan a II. Internacionálé marxista teoretikusainál mind az elmélet, mind a marxizmus politikai gyakorlata “értékmentessé”, objektívvé lesz; ahogyan elválik egymástól a marxizmus tudományos igazságának felismerése és annak gyakorlati alkalmazása; ahogyan megbomlik objektum és szubjektum materialista dialektikus azonossága, melynek eredményeként ez a “marxizmus” nemhogy a Marx előtti, hanem a német klasszikus idealizmus előtti szintre esik vissza (l. Hilferding-kritika, 101–102). Tökéletesen helyesen mutat rá Korsch arra, hogy míg a revizionistáknál (Bernstein és követői) a marxi elmélet forradalmiságáról való lemondás közvetlenül megfelel gyakorlati politikájuknak, addig az ún. “ortodoxoknál” a forradalmi elmélet transzcendens tudományos-objektív igazsággá alakulása felel meg annak, ahogyan politikai gyakorlatukban maga a forradalmi átalakulás transzcendens jövővé lett.
A harmadik korszak fejlődését úgy jellemzi, mint visszatérést a marxizmus eredeti forradalmiságához, és egyben tartalmának valóságos továbbfejlesztését (l. 110.). Ez a visszatérés-továbbfejlesztés egyszersmind azt is jelenti – s ez képezi brosúrája alapvető mondanivalóját –, hogy helyesen értelmezzük a marxizmusnak a filozófiához való viszonyát. Marxnak és Engelsnek a filozófiát tagadó nézeteit (tettek ilyen értelmű kijelentéseket mindkét korszakukban, az letagadhatatlan) nem értelmezhetjük úgy, hogy közömbösek lettek volna a filozófiai állásponttal szemben. “Háromfélék az okok, amiért a filozófiai álláspont meghaladásáról beszélhetünk: 1. az az elméleti álláspont, amelyre Marx helyezkedett, nem csupán egyoldalú ellentétben áll minden eddigi német filozófia konzekvenciáival, hanem mindenoldalú ellentétben annak előfeltevéseivel. ... ; 2. nem pusztán a filozófiával áll ellentétben, amelyik csak a feje, eszmei kiegészülése a fennálló világnak, hanem ezen világ totalitásával; 3. mindenekelőtt azonban ez az ellentét nem pusztán elméleti, hanem gyakorlati-tevékeny.” (114.) A filozófia tagadása tehát semmiképpen sem a pusztán ideológiaként (hamis tudatként) létező filozófia tagadása valamiféle tisztán tudományos, “objektív” tudat javára, hanem minden eddigi filozófia (idealizmus és materializmus) előfeltevéseinek (polgári társadalom és ennek megfelelően az elvont egyén) és a filozófia pusztán magyarázó attitűdjének a tagadása a világot megváltoztató proletárforradalmiság javára. “A valóságos ellentét Marx tudományos szocializmusa és valamennyi polgári filozófia és tudomány között egyedül azon alapszik, hogy ez a tudományos szocializmus egy forradalmi folyamatnak az elméleti kifejeződése, amelyik ezeknek a polgári filozófiáknak és tudományoknak a teljes megszüntetésével, egyszersmind azonban azoknak az anyagi viszonyoknak a megszüntetésével is fog végződni, amelyek ezekben a filozófiákban és tudományokban találták meg a maguk ideológiai kifejeződését.” (109.)
A marxizmusnak a filozófiához való ilyen viszonya következik a tudat és a lét viszonyára vonatkozó, minden eddigi idealizmus és materializmus kiindulópontját tagadó álláspontjából, abból, hogy a marxizmus számára a tudat (a mindennapi, a tudományos és a filozófiai tudat egyaránt) sem nem üres elmeszülemény, sem nem valamiféle önállótlan puszta “visszatükrözése” a tulajdonképpen egyedül valóságos anyagi fejlődésfolyamatoknak. A tudat – a tudományos és a filozófiai tudat is – reális alkotóeleme a fennálló valóságnak. A klasszikus polgári politikai gazdaságtan és a polgári filozófia a polgári társadalom funkcionálásának éppúgy mozzanatát alkotja, mint az érintkezési (tulajdon-) viszonyok, és mint a felépítmény olyan materiális elemei, mint az állam és a többi intézmények. “A marxi–engelsi materializmus nem absztrakt-naturalisztikus, hanem dialektikus és ezért egyedüli tudományos módszere számára mind a tudomány előtti és tudományon kívüli, mind pedig a tudományos tudat a természeti és mindenekelőtt a történelmi és társadalmi világgal nem pusztán önállóan szembenáll, hanem mint reális, valóságos, »bár szellemi-ideális« része ennek a természeti és történelmi-társadalmi világnak, bennerejlik magában ebben a világban.” (131.)
A történelmi-társadalmi tudatnak ez az értelmezése teszi csak érthetővé elmélet és gyakorlat egységét a marxizmusban; minthogy egy meghatározott történelmi-társadalmi formáció tudata része magának ennek a formációnak, a fennálló valóságosnak a forradalmi átalakítása csak az elméleti és gyakorlati oldal teljes egységében mehet végbe. Az emberek közötti anyagi viszonyok átalakítása egyben – és az előbbitől elválaszthatatlanul – a társadalom tudatának átalakítását is kell, hogy jelentse. Teljesen hibás értelmezése Marx elgondolásainak, “ha azt gondolják, hogy ... a gyakorlati kritika egyszerűen az elméleti helyére lép. Nem az »emberi gyakorlatban« egyedül, hanem csak »az emberi gyakorlatban és e gyakorlat megértésében« rejlik a dialektikus materialista Marx számára a racionális megoldása mindazoknak a misztériumoknak, melyek »az elméletet miszticizmusra indítják«.” (132–133.) Ilyen módon az ideológia kritikája éppen úgy, mint a politikai gazdaságtan bírálata (a kettő Marxnál egységet alkot; nem igaz az, hogy míg az ifjú Marx számára az ideológia filozófiai kritikája, addig a késői Marx számára a politikai gazdaságtan kritikája képezte az elméleti feladatot! Gondoljuk meg, hogy ezt Korsch a “Gazdasági-filozófiai kéziratok” nem-ismeretében állapította meg!) (l. 140.), nem olyan önállá elméleti feladat, amelyik pusztán elősegíti kibontakozni a proletár osztályharc gyakorlati folyamatát, hanem magának ennek a folyamatnak egyik legfontosabb alkotóeleme.
Maga a “Marxizmus és filozófia” lényegében az eddig ismertetett gondolatmenetet tartalmazza, a húszas évek azon marxista filozófiai irányzatának közös alapgondolatát, amelyet Gramsci nyomán a “gyakorlat filozófiájának” nevezhetünk. A marxi filozófiának ez az értelmezése, amely a lenini politikai gyakorlat teoretikus megfogalmazásának tekinthető, nemcsak a II. Internacionálé, filozófiaellenes, szcientikus teoretikus álláspontjának mond ellent, hanem a kommunista mozgalomban a húszas évek végétől–harmincas évek elejétől fokozatosan egyeduralkodóvá váló filozófiai álláspontnak is, annak az álláspontnak, melynek első átfogóbb jellegű teoretikus igényű megfogalmazása Buharin “Történelmi materializmus”-a.
Mindazok, akik a ma folyó filozófiai vitákban a Buharin ihlette Sztálin-féle “terjedelmi” felfogással szemben a “gyakorlat filozófiájának” álláspontjára helyezkednek – magam is ezek közé tartozom –, Korsch “Marxizmus és filozófiá”-jának fenti alapgondolatát elfogadják, ha tudatában vannak is annak, hogy e mű számos alapvetően fontos, és semmiképpen sem pusztán részletkérdésnek tekinthető momentumot nyitva hagy, s nemcsak nyitva hagy, hanem már – ha igen kevéssé határozott formában is – jelzi is olyan megoldásukat, amellyel a “gyakorlat filozófiájának” hívei közül távolról sem mindenki ért egyet. A magam részéről ugyan hibásnak tartom, pontosabban nem fogadom el azt a kritikai vonalat, amelyen a terjedelmi felfogás hívei – lényegében a szociáldemokrata kritikával egybehangzóan – Korsch brosúráját bírálták, számos vonatkozásban azonban elhibázottnak tartom azt az álláspontot is, amelyről Korsch a recenzióm tárgyát képező kötetben is közölt “A »Marxizmus és filozófia« problémájának jelenlegi állása” című – eredetileg a “Marxizmus és filozófia” második német kiadásának bevezetéseként (1929) megjelent – írásában a kritikákat elutasítja. Igaz, az utóbbi írásról teljesen jogosulatlan lenne azt állítani, hogy ellentmond a “Marxizmus és filozófiá”-nak. De a brosúra egy – a következőkben még elemzendő – problematikus mozzanatának vonalán halad tovább.
E problematikus mozzanat nem abban rejlik, hogy Korsch nem fogadta el többé kritikátlanul sem a késői Engels munkásságát, sem Lenin “Materializmus és empíriokriticizmus”-át. Hiszen letagadhatatlan tény, hogy mindkettőjüknél – kifejezetten filozófiai műveikben – jelentkezik egy olyan filozófiakoncepció, amelyre a terjedelmi felfogás hívei jogosultan hivatkoznak, jelentkezik a dialektikának a valóság egészére (tehát a természetre is) történő kiterjesztése, s ezzel összhangban elmélet és gyakorlat viszonyának a fentiekben vázoltaktól eltérő értelmezése. Ha a ,,gyakorlat filozófiájának” szellemében értelmezzük a marxi materialista dialektikát, az elkerülhetetlenül azzal a következménnyel jár, hogy el kell fogadjuk a “Materializmus és empíriokriticizmus”-ban képviselt lenini álláspontot illetően Korsch megállapítását; mely szerint “ők (mármint a »Materializmus és empíriokriticizmus« Leninje és az őt követő »Marx-ortodoxia« – V. M.) azon elképzeléseikben, amely az elmélet és a gyakorlat viszonyát mind általában, mind pedig különösen magában a forradalmi mozgalomban illeti, a marxi materialista dialektikus felfogástól minden tekintetben visszatérnek az igazságot feltáró tiszta teória és azon tiszta praxis teljes egészében absztrakt szembeállításához, amelyik a végül is megtalált igazságokat a valóságra alkalmazza.”(62.) Nem tekinthető alaptalannak az a megállapítása sem, mely szerint e felfogás számára a hegeli idealista dialektikának a talpra állítása végső soron abba a terminológiai átalakításba torkollik, amelyik a hegeli abszolút szellem helyére az anyagot állítja mint abszolútumot, amikor ugyanis az egyedüli szubjektumként értelmezett individuumot állítja szembe “ismeretelméletileg” a számára “tudatától függetlenül adott” valósággal (az anyaggal), s fel sem veti – filozófiai szinten – hogy az ember “valósága” nem tőle független, hanem saját tevékenységének eredménye. (Már itt jelezni szeretném: Leninre ez csak az “Empíriokriticizmus”-ban tárgyalt filozófiai problémákat illetően áll, politikai–szociológiai elmélete, főként pedig forradalmi praxisa az alapvető marxi filozófiai gondolatok XX. századi továbbvitelét-továbbfejlesztését képviseli, mely nélkül a Gramsci–Lukács–Korsch-féle filozófia-koncepció soha nem is jöhetett volna létre.) E felfogás filozófiailag tehát visszaesést jelent a Marx előtti materializmus álláspontjára. (A kizárólag e felfogás egyoldalúságaira építő sztálini koncepcióban ez már egyértelműen világossá vált, amikor a dialektikus materializmus a materialista elmélet és a dialektikus módszer eklektikus egységévé lett, melynek a történelmi materializmus csupán a társadalomra való “alkalmazását” jelenti.)
Korsch koncepciójának elméletileg problematikus volta abban rejlik, hogy mindenféle abszolútum teljesen jogosult tagadása nála a valóságos történelmi kontinuitás megszakadását eredményezi. Verbálisan kísérletet tesz ugyan arra, hogy magát a történelmet mint szubsztancialitást megragadja: “Hegel idealista dialektikájának marxi–engelsi materialista talpra állítása ... csak abban állt, hogy ezt a hegeli dialektikát végső misztifikáló burkától megszabadították, az »eszme dialektikus önmozgásában« a benne rejlő valóságos történelmi mozgalmat feltárták, és ezt a forradalmi történelmi mozgalmat az egyetlen még fennmaradt »abszolútként« proklamálták.” (61.) Csakhogy a valóságos történelmi mozgalom “lényege” Korschnál a mindenkori konkrét empirikus mozgalmak “létével” azonosul – már a “Marxizmus és filozófiá”-ban is. Minthogy hiányzik nála az “emberi lényeg” történelmi-dialektikus marxi fogalma, s ennek megfelelően hiányzik az emberi lényegi erők történelmi objektivációs folyamatának a megragadása, a történelmi folyamat egymást követő, de egymással organikus kapcsolatban nem álló forradalmi fellendülések és apályok láncolatává válik, ahol is az emberiség mindenkori előremutató történelmi tudatát és öntudatát a mindenkori konkrét-empirikus mozgalom tudatával és öntudatával azonosítja.
Ennek megfelelően azokban a történelmi periódusokban, ahol a valóságos forradalmi mozgalom hiányzik, abszurdnak tűnik számára bármiféle forradalmi elmélet létezése is, pontosabban minden olyan elméletet, amelyik a forradalom apálykorszakaiban a fennálló ideális tagadását képviseli, hamis tudatnak, üres ideológiának, a fennállóval szembeállított metafizikus legyen-nek tekint: “Egy olyan felfogás, amely az elméletnek a valóságos mozgalmon kívül önálló egzisztenciát. kívánna tulajdonítani, magától értetődően nem lenne sem materialista, de még hegeli-dialektikus sem; egyszerű–idealista metafizika lenne.” (99.)
Itt Marxnak azt az alapvető jelentósé megállapítását, hogy “kritikánkat a valóságos harcokhoz kapcsoljuk ... Mi csak megmutatjuk neki (mármint a világnak – V. M.), hogy voltaképpen miért is harcol...”, Korsch úgy interpretálja, mintha Marxnál a mozgalom lényegi tudata puszta megfogalmazása, teoretikus formába öntése lenne az adott mozgalom empirikus tudatának, nem pedig a spontán mozgalom ösztönös lázadásának a nembeliség szintjére való emelése. Ezzel azonban lét és tudat marxi dialektikájának, ugyanolyan jellegű – bár más előjelű – megszüntetése következik be, mint az “ortodoxoknál”. Ha egyetértően ismertettem is a “Marxizmus és filozófiá”-nak azt az alapgondolatát, melyet Korsch a II. Internacionálé teoretikusaival szemben kiemel, azt ugyanis, hogy egy meghatározott társadalmi formáció tudata nem puszta reflexe, visszatükrözése a formáció anyagi alapzatának, hanem maga is reális mozzanatát képezi annak, most rá kell mutatnom már magának az eredeti korschi megfogalmazásnak a gyengeségére is.
Korschnál egy adott társadalomban az emberek gyakorlati-materiális érintkezési viszonyai, az ezeknek megfelelő intézmények és tudat olyan zárt egységet képeznek, amelynek mozzanatai kizárólag egymásra vonatkoztatottak és ennélfogva semmiféle reális fogódzót nem nyújtanak transzcenzusukra, a rajtuk való túllépésre. Korsch úgy látja, hogy az emberi történelem pusztán egymás után következő, a maguk tudatát tekintve is zárt formációk láncolata. Nem látja azt, hogy a történelem során az emberiség képességeinek és szükségleteinek objektivációiban – ha az “előtörténetben” elidegenedett formában is – fokozatosan egyre újabb és újabb lényegi erőket bontakoztat ki, s ennek következtében nem látja azt sem – ami problémánk szempontjából alapvető jelentőségű –, hogy a legkülönbözőbb ideális objektivációk (így a művészet, a filozófia, az erkölcs, de még a vallás is) olyan értékek hordozóivá válhattak és váltak is, melyeknek keletkezése elválaszthatatlan ugyan az emberiség valamelyik reális történelmi korszakától, de a maguk korhoz kötött formájában is az emberiség tudatának és öntudatának a kontinuitását hordozzák. Nála az ideális momentum mindig csak egy fennálló társadalmi totalitás (társadalmi forma vagy társadalmi mozgalom) funkcionálásának részmomentuma, nem tartalmazza azt a “többletet”, amelyik a társadalmi formák és az azokat tagadó mozgalmak diszkontinuus sorában a kontinuitást képviseli. “Az ökonómiai, politikai, jogi képzetek ... a maguk különös módján a polgári társadalom egészét fejezik ki. És éppúgy ezt teszi a művészet, a vallás és a filozófia.” (135.) Vagy: a marxista kritika “a legbensőbb összefüggésben áll a munkásosztálynak azzal a gyakorlati felszabadulási küzdelmével, melynek puszta teoretikus kifejeződéseként fogja fel és jelöli meg magát”. (139.)
E vonatkozásban a korschi elmélet tökéletesen következetes. Nem csupán az ideális mozzanatok vonatkozásában nem fedi fel a történelmi kontinuitást. Az emberi lényegi erők legalapvetőbb objektivációs formájának, a munkafolyamatnak az objektivációinál sem látja azt, hogy – bár a tőkés termelés feltételei mellett az emberi munkatevékenység objektív eredménye elidegenül az embertől, szembekerül az emberrel és uralma alá veti az embert (a holt munka tőkévé válik), – a munkatevékenység objektivációja, maga a holt munka az eleven munka létezésének és az emberi lényegi erők történelmi előrehaladásának elengedhetetlen feltétele; nem látja, hogy az ember képességeinek és szükségleteinek eltárgyiasulása nélkül nincsen emberi történelem. És ez a marxi materialista történelemfelfogás szempontjából elengedhetetlen mozzanat nem csupán hiányzik a műből, hanem a materialista történelemfelfogásról írott cikkében (kötetünk a függelékben közli) pozitíve is kimutatható, hogy Korschnál a holt munka eltárgyiasult formája minden körülmények között azonosul az elidegenült munkával, a tőkével: “a felhalmozott holt munka vagy tőke” – írja egy helyütt (142.) – már a szocializmusra vonatkoztatottan.
Ez az álláspont csak alapvető következetlenség árán teszi Korschnak lehetővé, hogy a marxizmus fejlődésének második korszakát magánál Marxnál és Engelsnél is ne puszta üres ideológiaként fogja fel, hogy azt állítsa – mint még a “Marxizmus és filozófiá”-ban –, hogy a marxi–engelsi elmélet második korszakában is a “szociális forradalom egészének átfogó elméletét” alkotta. Következetesed elmélete csak azzal válik – s a Bevezetésben már így veti el a kérdést –, hogy nem pusztán Marx és Engels követőinek esetében, hanem magánál Marxnál és Engelsnél is bekövetkezik második korszakukban egyrészről a “pozitívvá” lett szocialista “tudomány” fokozatos elfordulása minden filozófiától általában, másrészről “ugyanakkor egy ezzel a fejlődéssel látszólag ellentétes, a valóságban azonban azt polárisan kiegészítő filozófiai fejlődés” “elméleti lényege szerint ... egyfajta visszatérés Hegel filozófiájához”. (38.) Nem lehet feladatom, hogy az e mögött a kijelentés mögött esetlegesen ottrejlő igazságmagot vizsgálat tárgyává tegyem. Azt azonban mindenképpen el kell utasítanunk, hogy maga a klasszikusok által képviselt elmélet a XIX. század második felében puszta ideológiává, a mozgalommal szembeállított üres, metafizikus legyen-né alakult volna át. El kell utasítanunk akkor is, ha ebben a korszakban valóban nem létezett olyan munkásmozgalom, amelynek közvetlen tudata számára a marxizmus forradalmisága elfogadható lett volna. (Persze – s ezt Korsch nem veszi figyelembe – ilyen átfogó mozgalom 48 előtt se létezett.) Csakhogy Korsch álláspontjából ez egyenesen azt jelenti, hogy nem létezhetett reális forradalmi elmélet sem. Holott az az elmélet, amely a fennálló kapitalista társadalom radikális tagadásából indul ki, nem üres ideológia akkor, ha e társadalom valóságos viszonyai lehetőséget nyújtanak egy azt valóban tagadó mozgalom kibontakozására; e mozgalom kibontakozásának éppen feltételét képezi az, hogy – szemben a társadalom egyedeinek e társadalom feltételeit nem transzcendáló, az adott feltételek között a maguk partikularitását fenntartani kívánó tudatával – létrehozzuk a nembeli objektivációk által hordozott nembeli értékekre épülő forradalmi tudatot, amelyet még a spontánul lázadó mozgalomba is csak kívülről lehet bevinni, lévén az elidegenedés körülményei között a társadalom egyedeinek többsége számára a mindennapi transzcendens tudat spontán módon nueghaladhatatlan.
A Bevezetésben Korsch már egészen következetesen elutasítja ezt a lehetőséget. Azt írja: “A kor hibáit az örökkévalóság erényévé teszik, amikor az olyan »ortodox marxisták«, mint Kautsky és Lenin, ebben a helyzetben nagy energiával védelmezik azt az álláspontot, hogy a szocializmust a munkásosztály mozgalmába általában is csak »kívülről«, a munkásmozgalomhoz kapcsolódó polgári entellektüelek segítségével vihetjük be.” (46.) Nem veszi azonban észre – a lenini gyakorlattal szemben érzett, megmaradó nagyrabecsülése ellenére sem –, hogy Lenin itt bírált álláspontjával éppen úgy, mint politikai filozófiájának egészével is éppen azt a dialektikus álláspontot érti meg és fejleszti tovább, amelyet a “Marxizmus és filozófiá”-ban következetlenül ugyan, de ő maga is, akárcsak – mindig a lenini gyakorlati filozófiai álláspontra hivatkozva – Gramsci és Lukács is, védelmeznek a II. Internacionálé egész álláspontjától elválaszthatatlan spontaneitás-elmélettel szemben. Nem veszi észre azt, hogy ő maga teszi erénnyé egy meghatározott korszak hibáit, amikor a XIX. sz. második felének marxizmusát arra kárhoztatja, hogy szükségképpen üres ideológiává váljon, mert a forradalmi mozgalom apálya állott elő. S megfeledkezik arról is, hogy a “Marxizmus és filozófiá”-ban még világosan látta: a “Materializmus és empíriokriticizmus” Leninje is a “gyakorlat filozófiájának” oldalán áll a II. Internacionálé filozófiaellenes álláspontjával szemben; ott áll akkor is, ha magának a műnek számos pozitív megoldására, pozitív megoldásainak egész irányára egy filozófiaellenes filozófiai álláspont a jellemző. Magam is meg vagyok győződve arról, hogy a “Materializmus és empíriokriticizmus” konkrét filozófiai tartalma és Lenin egész gyakorlati filozófiai álláspontja között ellentmondás van. De ez az ellentmondás éppen abban rejlik, hogy a “Materializmus és empíriokriticizmus” filozófiai álláspontja egy olyan “tudományként” fogja fel a filozófiát, amely képet tud adni a valóság egészére, tehát a társadalomra is érvényes olyan általános objektív törvényszerűségekről, amelyek a társadalmi fejlődés menetét is megszabják mindenféle emberi cselekvéstől függetlenül, míg gyakorlati filozófiájában Lenin egyértelmű világossággal látja lét és tudat dialektikáját, azt, hogy a tudat nem puszta tükörképe a valóság objektív mozgásfolyamatainak, hanem a társadalmi totalitás momentuma, amelynek gyökeres átalakítása nem puszta következménye, hanem feltétele is az emberek közötti materiális életviszonyok átalakításának, hogy a társadalom forradalmi kritikai átalakítása tudat és lét átalakulásának, a két mozzanat egymást feltételező és meghatározó átalakulásának folyamata.
A nembeliség, az elidegenedés és a történelmi kontinuitás egységet alkotó problémakörének hiánya, ha nem is magyarázatot, de mindenesetre elégséges alapot nyújt Korsch későbbi fejlődésének megértéséhez. Azt hiszem, nem tévedek, ha azt állítom, hogy Lukács Korsch munkájával nagyjából egyidőben keletkezett “Történelem és osztálytudat”-a, ha számos szubjektivisztikus mozzanatot tartalmazott is, melyek Korsch álláspontjára nem jellemzők (pl. a természetfelfogás vonatkozásában), éppen az elidegenedés problémájának megértésével, továbbá az empirikus tudat és a beszámításos tudat viszonyának elemzésével nyújtott lehetőséget szerzője számára ahhoz, hogy együtt haladjon a kommunista mozgalommal az Októberi Forradalmat kővető európai forradalmi hullám lezárulása után is, önkritikusan viszonyuljon saját “messianisztikus szektarianizmusához”, s a maga ellentmondásosságában is megértse a szovjet fejlődést. Korsch álláspontjáról viszont ez az utóbbi lehetetlennek bizonyult. Ugyanis mihelyt világossá vált számára, hogy a Szovjetunióban végbemenő folyamat – az orosz állapotok elmaradottsága folytán – mindenekelőtt lényegüket tekintve még nem szocialista, hanem polgári feladatokat hivatott megoldani, kialakul az az álláspontja, hogy a kommunista mozgalom elmélete szükségképpen nem is lehet igazán forradalmi. Az orosz helyzet sajátosságaiból mindenképpen az következett, hogy mielőtt az orosz proletariátus mindenoldalúan elsajátíthatta volna a modern termelőerőket, előbb létre is kellett hozni azokat, végre kellett hajtani a gazdaság strukturális átalakításának mindenképpen erőszakot követelő folyamatát. Nem volt más alternatíva, mint ennek a feladatnak a végrehajtása, bármely más út választása létében fenyegette volna a Szovjetuniót. De ezt, az ország elmaradottságából következően még nem szocialista feladatot kétféleképpen lehetett végrehajtani. Vagy az elmaradottság tudatában, annak tudatában, hogy a most végrehajtandó feladat csak az előfeltételeket teremti meg a társadalom kommunisztikus átalakítása, az elidegenedés megszüntetése számára, vagy úgy, hogy az adott feladat tudatát azonosítjuk a kommunista tudattal. A valóságban az utóbbi történt. Innen adódik, hogy a sztálini marxizmus-koncepció egyrészről az egyértelmű történelmi szükségszerűség gondolatát tette egész rendszerének alapjává, másrészről kiiktatta a marxizmusból az elidegenedés fogalmát. Azt azonban, hogy így történt, nem kell szükségszerűségnek tekintenünk. Az, hogy a konkrétan létező mozgalom (amelyik nem – is volt többé e szó szoros marxi értelmében mozgalom) nem szocialista feladatokat hajtott végre, nem követeli meg szükségképpen, hogy elméleti formában se létezzék többé a proletariátus lényegi tudata. Korsch teoretikus álláspontjából azonban éppen ez következik, s következett a gyakorlatban is az, hogy nem pusztán kritikai viszonyban állt a szocialista fejlődés torzulásaival és e torzulásokat is “megalapozó” és szentesítő terjedelmi marxizmus-felfogással, hanem teljesen szakított mindenfajta akkor létező proletár tömegmozgalommal. Ennek eredményeként azonban elgondolásairól egyértelműen áll, hogy “ebben a történelmi szakaszban ... nem igazi elmélet volt, azaz nem »pusztán általános kifejezése a valóságban végbemenő történelmi mozgásnak« (Marx), hanem mindig csak egy »kívülről« kész és végleges formában felvett »ideológia«”. (45–46.) Hogy ma Korsch mégis új baloldali mozgalmak elméleti bázisává lehetett, az éppen kritikánkat igazolja.
Losoncz Alpár:
Korsch Marx-monográfiája
(Karl Korš: Karl Marks, Nolit, Beograd 1984)
Korsch a szociáldemokráciából érkező forradalmár, a gyakorlati mozgalomban résztvevő gondolkodó, a nevezetes Marxizmus és filozófia c. mű írója (amely jelentősen hozzájárult Lukács Történelem és osztálytudata mellett a marxi gondolkodás filozófiai dimenziójának rehabilitálásához), a húszas évek után a mozgalomból kivetett “értelmiségi”, a nyugati marxizmus reprezentánsa, az ún. tanácskommunizmus képviselője, aki a hatvanas években látványos módon szakított a marxizmussal.
Recepciója a végsőkig ellentmondásos: idézték a hatvanas években, amikor “a marxizmus reneszánsza” volt az aktuális, de elméleti támaszt találtak benne azok is, akik a hetvenes évek közepe után Kolakowskival, Castoriadissal és másokkal egyetemben, a marxizmus ellen fordultak. íme egy híres Korsch-idézet 1931-ből, a marxizmus válságáról írott műből: “A marxizmus mint mozgalom s mint elmélet egyaránt válságban van. De itt nem a marxizmusában megvalósuló válságról, hanem magának a marxizmusnak a válságáról van szó. Kívülről nézve a válság tartalmát abban jelölhetjük ki, hogy megszűnt a marxizmusnak az a domináns szerepe, amit a háború előtti munkásmozgalomban ténylegesen vagy látszólagosan betöltött. Ám lényegileg a válság abban nyilvánul meg, hogy átformálódott a marxista elmélet és gyakorlat, amit legfőképpen a marxistáknak az államhoz és a burzsoá állami rendszerrel szemben tanúsított megváltozott viszonyulásban rögzíthetünk. Felületes és téves az az értelmezés, amely a mai válság elméleti lényegét abban látja, hogy Marx és Engels elmélete deformálódott az epigonok kezében, s ilyeténképp a félremagyarázott marxizmust úgymond szembeállítja Marx és Engels tiszta marxizmusával. A marxizmus mostani válsága egyúttal Marx és Engels elméletének válságát is jelzi. A »tiszta tanítás« és a történelmi mozgalom doktrináris és ideológikus elválasztása csupán a marxizmus válságának egyik megjelenési formája”.
A hosszú idézetet az indokolja, hogy minden mondata perdöntő jelentőségű Korsch gondolkodói pályafutásában, aminek programmatikus mozzanatát maga jelölte ki: alkalmazni a történelem materialista értelmezésének kritériumát magára a marxizmusra is – s nem kevesen vannak azok, akik ennek alapján kísérlik meg rekonstruálni az egész életművet. Ismeretes, hogy a harmincas években Korsch – a Marxizmus és filozófiával ellentétben – már nem hajlandó Lukács módjára egy történetfilozófiai teleológiára támaszkodva igazolni a “tiszta tanítás” és a “történelmi mozgalom” közötti meg nem felelést azaz a “tapasztalati közegben levő deficitek” ellentmondásait. A húszas években ugyanis még elméletileg levezethetőnek látta a történelmi materializmus elméletének és a gyakorlat egységének transzcendentális státusát, amely persze a proletár mozgalomban valósul meg. Hiszen a történeti logika képviselete igazolást nyújtott a bukott forradalmak atmoszférájában a gyakorlati mozgalomban részt vevő baloldali elkötelezettségű kritikai értelmiségi számára – hadd tegyem hozzá: a mozgalom stratégiai vagy taktikai tévedései ellenére is. Nos, a húszas évek második fele Korsch esetében a legitimációs kontextus eltűnésének jegyében telik. Természetesen nem ő volt az egyedüli a baloldali értelmiségiek közül, aki erre a következtetésre jutott s aki immanens viszonyt látott az elméleti reflexió és a gyakorlati cselekvés között, ám a tanulságok kimondását, a tapasztalatok megformálását a legnyomatékosabban ő végezte el. Milyen szerepe van tehát a Marx-monográfiának a korschi szellemiség keretén belül? Aleksa Buha informatív Korsch-monográfiájában például azt írja, hogy “Korsch Marx-monográfiája – genezisét illetően – megismétli azt az utat, amit Marx gondolkodása tett meg. Ahol Marxnál A tőke áll, ott Korschnál ezt a monográfiát találjuk. Mert éppúgy mint Marx, aki a XIX. századi forradalmak vereségei után a század közepén a kapitalizmus alapvető törvényszérűségeinek értelmezése felé fordult, Korsch is a Németországban és a Közép-Európában megbukott forradalmak után visszatér Marx műveinek tanulmányozásához”.
Az idézett vélemény azonban, úgy látom, kiegészítésre, sőt némi helyesbítésre is szorul. Meghatározott analógiák persze felállíthatók a marxi és a korschi életút között – ezt tagadni szinte lehetetlen. Csakhogy minden ilyen analógiát tartalmazó konstrukció mellé egy sereg korrekciót vagy alkalomadtán kérdőjelet kell helyezni. Mindez, reduktív módon a következőképpen foglalható össze. Marxnál aligha tételezhető fel olyan törés, diszkontinuitás mint Korschnál. Marx, aki a polgári társadalom valóságát és a polgári társadalmat mint szubjektumot – azaz az egyetemessé vált “árutermelési civilizáció” integrációs modelljét – tette a bírálat tárgyává, a kezdettől fogva a politikai gazdaságtan bírálatában, vagy ha úgy tetszik a kritikai gazdaságtanban ismerte föl a kritikai reflexió mintaszerű megvalósulását. Az ő szellemi életútja éppen ennek alapján rekonstruálható: gondolkodási fejlődése “a politikai gazdaságtan filozófiai bírálatából indul és a filozófiailag orientált gazdaságtanhoz jut el” (Márkus György). Ez idő alatt a politikai tapasztalatok (pl. 1848, a Párizsi kommün) módosíthatták a kritikai reflexió alakulását, de nem transzformálták a gondolkodás folytonosságának alappilléreit. Korschnál viszont éppen arról van szó, hogy éppenséggel a politikai tapasztalatok formálták az elméleti reflexió módozatait. Korsch, a baloldali értelmiségi politikai tapasztalatokból kifolyólag hagyja el a húszas évek végén a “leninizmust” s ugyancsak politikai tapasztalatok folytán lesz az ötvenes években az elméletek pluralizmusának szorgalmazója s – ahogy mondta – a “marxizmus monopolisztikus pretenziójának ádáz ellensége”.
Mindez logikus következménye annak a szerepnek, amit az elmélet és gyakorlat egységének transzcendentális státusa töltött be az életműben, tehát annak, hogy az elmélet legitimációs referenciái kizárólag a gyakorlati mozgalomhoz kötődnek (később az elmélet önállósággal fog rendelkezni). Ilyeténképp helytállóbbnak tűnik számomra az, a Korsch-sal foglalkozó szakirodalom egy részében sűrűn hangoztatott vélemény, miszerint a Marx-monográfia a marxizmussal szemben tanúsított ellentmondásos viszonyulás egyik állomása. Talán hozzá lehetne tenni: reprezentatív állomása. Hiszen a monográfia (meg kell mondani, hogy nem a klasszikus értelemben vett monográfiáról van szó) voltaképpen nem ad számot Korschnak Marx gondolkodásával szembeni érveiről, noha jóval a megírás ideje (a harmincas évek közepe) előtt megfogalmazódott egy generális jellegű kritikai gondolat: a proletárforradalom elmélete, módszereit és egyéb dimenzióit illetően is, polgári, jelesül: jakobinikus eredetű. A monográfiát egyébként Korsch felkérésre írta, s mint ahogy a tanácskommunizmus másik nagy alakjának, Paul Matticknak írott levelében jelzi: a marxizmusban levő legértékesebb elemek föltárásaira törekedett s ilymódon kimaradt minden Marx ellen irányuló “közvetlen ellenvetés”. A Marx-monográfia írója tehát mellőzi önnön gondolkodása szempontjából a legfontosabb kérdést – a marxizmus gyakorlati-politikai kontextusát – s a lényeg itt abban a tényben merül ki, hogy ennek a kérdésnek ideiglenes kiiktatása szinte előfeltétele a mű megírásának.
A könyv három részből áll. Az első rész címe: “A polgári társadalom”. Korsch a marxi gondolkodásnak a klasszikus politikai gazdaságtannal és a hegeli filozófiával való kapcsolatát hangsúlyozza, méghozzá a kortárs szociológiai reflexióval szemben (Comte) a gondolkodás alapelve a történelmi specifikáció, amely minden történetfilozófiai, metafizikai célirányosság ellen tételeződik. Az elméleti diskurzus tárgya, a polgári társadalom totalitása “az ember önteremtése a polgári társadalomban s az ennek alapján kibomló reális absztrakciók együttese”. Tehát a téma nem a “pénz, az árucsere, a bérmunka, a kooperáció, a munkamegosztás stb. történelmi fejlődése, hanem ezen kategóriák polgári társadalomban megjelenített formáinak az értelmezése” (28. o.). A polgári társadalom értelmezése kulcsot szolgáltatott a korábbi társadalmi-gazdasági alakulatok magyarázatához, mégpedig abban az értelemben, ahogy az ember anatómiája kulcs a majom anatómiájának magyarázatához. A polgári társadalom nem az univerzális, apriori módon tételezett fejlődés legutolsó fokozata, mintha úgymond minden előző társadalmi-gazdasági alakulat csupán az előstádium státusaival rendelkezne. Az apriori axióma megdöntése megnyitotta az utat az empirikus kutatás előtt, Marx határozottan kijelentette, hogy a polgári társadalom kategóriáinak érvényességét a többi társadalmi forma vonatkozásiban csak cum grano salis kell érteni (43. o.). Minden társadalmi-gazdasági alakulat csupán önmaga vonatkozásában, totalitásként értelmezhető. A polgári társadalom kategoriális szerkezete nem a feudalizmus kategóriái továbbfejlesztésének, hanem a feudalizmus fönnállását konstatáló és perpetuáló történelmi feltételek megszüntetésének következménye. A történelmi diskurzus a materialista rekonstrukció s nem az alap és a felépítmény egymásrahatásának metafizikai teleológiája. Az egyetemesen kiterjedt árutermelés keretén belül az ember célja a termelés, az antik társadalomban a termelés célja az ember. A polgári társadalomban a termelés szférája közvetíti az alapvető emberi viszonylatokat, a szocializációs lehetőségeket. Az eljövendő társadalom formái nem analógiák, hanem empirikus kutatások útján határozhatók meg: “a történelmi fejlődés és az emberi cselekvés közvetítésével”.
A polgári történelemelméletek kiváltképpeni jellegzetessége a polgári társadalom kategoriális szerkezetének kivetítése, a célirányosan tételezett történelem mozgására. Ezért Ricardónál az elemzés kiindulópontja az érték, míg Marxnál egy külsődleges dolog, az áru, az alapvető szféra, a gazdasági szféra legkisebb sejtje. Korsch bizonyos értelemben megismétli Marx ellentmondásos viszonyulását a klasszikus politikai gazdaságtan és Hegel vonatkozásában. Egy egész sor olyan értékelést olvashatunk a könyvben, amelyeken roppant nehéz kiigazodni: “Hegel a fönnálló intézmények és a porosz társadalom mérsékelt fejlődésének istenítője, leszűkítette – dialektikus elveinek érvényességét a társadalom múltbeli fejlődésére, a jövendő fejlődést viszont irracionálisan átengedte a belül örvénylő – kritikának” (45. o.) majd: “Marx és Engels kidolgozták azt a kritikai és forradalmi elvet, amely már formálisan benne rejlett Hegel dialektikájában” (46. o.), ugyanők, csak kacérkodtak (azt is néhanapján a hegeli filozófiával, méghozzá az elmélet külsődleges megjelenítését illetően), valójában szakítottak Hegel idealizmusával (56. o.). Korsch ebben a monográfiában a marxi gondolkodás tudományos mivoltára helyezi a hangsúlyt (amely túlhaladja a gazdasági elsődlegesség filozófiai bírálatát), noha voltaképpen nem ad számot a tudományos diskurzus általa értelmezett státusáról, hiszen ő volt az, aki előzőleg a marxizmus kritikai lényegét szorgalmazta (a marxizmus nem tudomány vagy filozófia, hanem azok bírálata). Itt a marxizmus a “polgári társadalom új tudománya, Marx elméletének jellegzetessége, hogy egy másik osztály érdekeit képviseli, s hogy racionális öntudattal rendelkezik erről az osztálytudatról” (73. o.). Korsch ingadozik a marxi reflexiónak normaként való elismerése és a klasszikus gondolkodással való kapcsolatainak értelmezése között. Éppen ezért az ő elképzelésében a politikai gazdaságtan bírálata egyúttal politikai gazdaságtan is (sic!). A tőke a klasszikus gazdaságtan csúcspontja, utolsó műve a polgári gazdaságtan beteljesített elméletének és a polgári gazdaságtan a proletár, forradalmi bírálatának szintézise (100. o.). “Mint a politikai gazdaságtan kritikusa Marx továbbra is a gazdaságtan kutatója” (141. o.).
A második részben, amely egyébként “A politikai gazdaságtan” címet viseli, Korsch a kritikai gazdaságtan rehabilitációjában vesz részt, s gondolkodása nagy affinitást mutat a gazdasági szféra kvalitatív elemzéséhez, aminek elmaradása – s ezt többek között éppen ő ismerte föl – a XX. századi marxizmus egyik legnagyobb botránya. (Korsch mellé kell helyezni még ebben a tekintetben Rubint, Rosdolskyt stb.)
Korsch szerint Marx célja az; hogy a gazdasági kategóriákat addig értelmezze, “amíg kitapinthatóvá válik az a történelmi-társadalmi realitás, amely mögöttük rejtőzik” (107. o.). A marxi gondolkodás tárgya a polgári társadalom mint szubjektum, tehát a polgári társadalom legkövetkezetesebb – Ricardónál kicsúcsosodó – önreflexiója, amelynek kifejeződése a politikai gazdaságtan mint meghatározott reflexió-forma. Korschnál a kritikai gazdaságtan magva újra a fetisizmus elmélete, az értékelmélet lényege pedig a modern társadalom gazdasági mozgásának föltárása.
A harmadik részben (Történelem) a monográfia írója egyrészt visszatér a már feldolgozott témákhoz, másrét diskurzusa több új kategóriával bővül. A természet marxi értelmezésének, elemzésének szellemében Korsch kizár minden ontológiai reflexiót. A gyakorlat filozófiájának szellemében a természet a kezdettől fogva társadalmi kategóriák közvetítésével jelenik meg, az anyagi termelés “gazdasági natura naturata”. A “természeti jelleg” kategóriája Korsch számára negatív meghatározás: azon állapotok karakterjegye, amelyekben a társadalom integrációját még nem tudatos emberi tevékenységek termelik újra (itt a kulcs a társadalomban uralkodó természeti törvények magyarázatához). De a harmadik rész legizgalmasabb mozzanata az az elméleti küzdelem, amit Korsch az egyik legfontosabb marxi kategória, a termelési erők, majd az alap és a felépítmény viszonyának értelmezéséért és koherens elemzéséért folytat. A kortárs marxizmusban aligha található erőteljesebb elemzés e kérdés vonatkozásában, s az explikáció ellentmondásaival együtt is maximálisan tevékeny. Marxnál található olyan vélemény, amelynek lényege az, hogy a történelem egyértelmű módon a termelési erők és a hozzájuk rendelt (avagy a velük meg nem felelő) termelési viszonyok egységének fejlődési szakaszaiból vezetődik le. Ennek alapján előfeltételezhető a termelőerők gyakran hangoztatott elsőbbsége. De hogyan kell értelmezni a termelőerők státusát? Technológiai szintet jelez ez a kategória, technológiai viszonyokat, vagy éppenséggel az ember és a termelőeszköz közötti viszonyt? Korsch egyik megoldása szerint a történelmi fejlődés objektív meghatározása – mármint a termelési erők és viszonyok közötti ellentmondások története – egy szubjektív meghatározással párosul: az eddigi társadalom története az osztályharc története. Ide kapcsolódik a következő idézet, amely Korsch Hegel-értelmezésére is visszautal: “Hegel idealista formában átgondolta a materialista viszonylatokat általában és egy filozófiai tudományos explikáció tárgyává tette” (183. o.). A lényeg pedig az, “hogy a hegeli elvont mondások ezúttal az osztályok harcával helyettesítődnek” (185. o.). Korsch egyszerre utasítja el a meta-történelmi, azaz a történelmi fejlődéstől elvonatkoztatott termelőerők metafizikáját, a teleologikus technológiai determinizmust, s fogadja el azt a tézist, miszerint az anyagi termelési erők alig különböznek a hegeli eszmétől, amely bizonyos formákban külsővé válik, hogy a következő, magasabb fokozatban elsajátítsa más létének formáit (186. o.). Másutt pedig visszautasítja azt az elgondolást, amely szerint az anyagi termelési erők a hegeli abszolút eszme materialista átfordításának kifejeződései lennének.
A materiális termelőerők értelmezésében kulminálódik Korsch hegeliánus marxizmusa. Korsch célja az, hogy megtisztítsa a termelési erők kategóriáját a technokratikus reflexióktól, azonban képtelen megszabadulni a hegeli teleológia szuggesztív hatásától. Ezért állíthatja azt, hogy a modern munkásosztály tudatos akciója megvalósítja a mindenkori elnyomott osztályok örökös óhaját, ami par excellence metafizikai tétel. Korsch még azt is megmutatja, hogy Marxnál a történelem nem értelmezhető az ún. alap és felépítmény egymásravonatkozásaként. Már Hegel bírálta a kölcsönhatás kategóriájának alkalmazását a történelem magyarázatában. Itt ugyanis a “visszahatás” kategóriájával kipótolt dialektikus kauzalitás sem segít. Az alap és felépítmény viszonylatának föltárása csupán egy esetben lehet koherens: amennyiben megfogalmazza a hatás és visszahatás mennyiségi viszonylatait. Korsch végül is Marx materializmusának alapvető feladatát a társadalmi-történelmi kutatás különleges módszerének kiépítésében jelöli ki. Számára ugyanis a marxi új tudomány mindenekelőtt a társadalom tapasztalati kutatásában merül ki. Korsch azt nehezményezi, hogy formális szemszögből Marx módszere még ma is kevéssé fejlett. Mint ahogy a pozitivizmus a specifikum természettudományos fogalmának és módszerének rabja, Marx materializmusa sem vált el teljesen a hegeli filozófia módszerétől (232. o.).